Detta är min tid! När mörkret kommer, snön inte riktigt är här och jag letar desperat i efter en ljuspunkt och där kommer den! Advent och sedan är det bara att räkna ner till jul med galet mycket mat, pynt, julkalendrar, julfilmer, godis, choklad och lussebullar! Men granen kommer ICKE in förren 23.e januari. Jag är löjligt benhård där, det är inte uppe för någon som helst diskussion!
Min bästa julklapp kommer ju bli att vi får hem en liten cavapoovalp som heter Elmo veckan innan jul så denna jul kommer bli mysigt x 1000.

Nu är det dags att förboka årets julklapp till barnen- Slottsdrakens kokbok! En kokbok för barn i 8-12 års åldern. Här blandas recept med sagor och man får följa med en busiga och matglada draken Flamma in i köket. Recepten är uppbyggda utifrån dataspelstänk där det finns svårighetsnivåer.

Glöggryta med kanel och apelsin
Glöggryta med rotfrukter– med morot, kålråt och palsternacka blir denna gryta en ny favorit i advents och jultider.
Linssoppa med saffran, potatis och citron– den bästa soppan ever!!!
Indisk linsgryta med kokosmjölk, kanel och kardemumma– Linser, kokosmjölk och lite kryddor blir en lyxig men billig middag
0 comments on “5 fantastiska adventsgrytor i slowcookern”Add yours →