Detta är två recept på nästan samma soppa- den första är när du har 3 minuter och vill slänga ner saker och bara köra, den andra är när du har 15 minuter och lite mer färska ingredienser. Sen kan du välja lite från båda utifrån vad du har i skåpen.

Slowcookerkokboken
Slowcookerkokboken finna att köpa på Isaberg förlag, Bokus och Adlibris
Lindas mathörna finns även på Instagram och Facebook

Vardagsversionen
4 portioner
1 burk kokosmjölk
1 burk krossade tomater
5 dl vatten
2 grönsaksbuljongtärningar
2 dl röda linser
2 msk pressad lime eller citron (kan ta färdigpressad)
1,5 tsk vitlökspulver
1 tsk lökpulver
1,5 tsk mald ingefära
1 msk curry
0,5 tsk chiliflakes
0,5 tsk salt
Gör så här:
Lägg ner allt i din Crock-Pot och kör antingen 4-6 h på låg eller 15 minuter i Crock-Pot Express

Lyxversionen
1 burk kokosgrädde/kokosmjölk
1 burk krossade tomater
5 dl vatten
2 grönsaksbuljongtärningar
2 dl röda linser
2 msk färskpressad lime
2 vitlöksklyftor, finhackad
2 finhackade scharlottenlök
1 msk riven färsk ingefära
1 msk curry
0,5 – 1 finhackad röd chili
0,5 tsk salt
Gör så här:
Fräs lök, vitlök och chili i olja en några minuter så löken blir lite glansig, lägg ner curry, linser och ingefära och blanda runt och frås någon minut till. Häll på kokosgrädde, krossade tomater och resten av kryddorna. Kör på låg i 4-6 h eller 15 minuter i Crock-Pot Express
Viktväktarna:
Med lätt kokosmjölk blir det 4 sp på 4 portioner
Testade vardagsversionen idag, mums vad god! Hela familjen uppskattade den mycket! Fick späda den med lite grädde dock, blev lite väl stark. Vi valde att toppa med pasta, sojabönor/majs, det passade väldigt bra!
Åh vad roligt 😊 toppen med topping tips 😊😊🤩
Mums! Det lät supergott! 😊 Bra tips 👍
Gott! Gillar mat med sting. Linser är ingen favorit men det här är bra.
Om jag vill göra 12 portioner istället för 4, alltså trippla receptet, påverkar det tillagningstiden i pottan? I så fall hur?
Bästa hälsningar
Karin
Roligt att höra att du gillade detta recept 😊 om man ökar på antalet portioner så kan det ta lite längre tid för att uppvärmningstiden blir längre.. lägg på typ 30 min – 1 h 👍
Hej. Jag har precis skaffat mig en crock-pot. I receptet står det låg och express. Jag har bara låg och hög, ingen express. Om jag gör receptet på hög, hur lång tid ska jag räkna med då?
Vänliga hälsningar
Malou
Kör 3-4 h på hög så borde det bli bra 😊😊